Fluid Art

Fluid Art je dnes jedným z najpopulárnejších spôsobov vytvárania umeleckých diel.
Prečo? Je zábavné, farebné a nikdy presne neviete, ako bude váš finálny kúsok vyzerať, teda kým nevyschne. Hovoríme o intuitívnom umení!
Niektorí z vás si môžu myslieť, že Fluid Art, ako napríklad Acrylic Pouring, nie je v skutočnosti umenie. Stačí naliať nejaké farby do šálky, rozložiť na plátno a POOF, máte hotovo. No rada by som sa pokúsila zmeniť váš názor.
Budem k vám úprimná, myslela som si to isté. Ale keď som začala vytvárať obrazy, naučila som sa, koľko toho potrebujem vedieť, aby som dosiahla výsledky, ktoré som hľadala.

Čo sa považuje za tekuté umenie?
Fluid Art možno definovať ako akúkoľvek formu umenia, ktorá používa voľne tečúcu tekutú farbu. Táto farba má zvyčajne tekutú konzistenciu podobnej alebo rôznej hustoty. Keď sa farba skombinuje s rôznymi prísadami a naleje na povrch, vytvorí organickú, abstraktnú formu umeleckého diela.
Fluid Art sa mnohokrát označuje ako Acrylic Pouring a existuje veľa spôsobov, ako umelci nalievajú svoje farby, aby dosiahli požadované efekty. Možno ste už v súvislosti s Fluid Art počuli výrazy ako čisté nalievanie, špinavé nalievanie, preklápanie pohára a potiahnutie prstom. S každou z týchto techník sa zoznámime neskôr v mojom blogu, ale najprv sa pozrime na to, ako táto forma umenia vznikla.
Veľmi stručná história fluidného umenia
Fluid Art existuje od 30. rokov 20. storočia. Za vynález liatia farby môže mexický umelec a politický aktivista David Alfaro Siqueiros. Nazval to „náhodné maľovanie“, pretože to bola len náhoda, že narazil na túto maliarsku techniku! Jeho experimenty s farbou ho viedli k tomu, že len nalial jednu farbu na druhú a sledoval, čo sa stalo. Farby sa pohybovali a miešali a na veľké prekvapenie sa do tejto techniky zamiloval.
Siqueiros začal používať túto metódu „náhodného maľovania“ pre svoje umelecké diela, pretože mal rád kombináciu umenia a vedy, ktorú používal pri vytváraní svojich diel. Áno, úspešné nalievanie je založené na vede. Presnejšie povedané dynamika tekutín!
Fyzika a umenie
Aby ste pochopili, ako Fluid Dynamics ovplyvňuje Fluid Art, musíte vedieť, že všetky farby majú hustotu. Predstavte si hustotu ako hmotnosť pigmentu.
Niektoré pigmenty sú ľahšie, iné ťažšie. Môžete sa o tom presvedčiť sami tak, že zoberiete niekoľko skúmaviek, ktoré máte vo svojom štúdiu, a zvážite ich vo svojich rukách. Som si istá, že zistíte, že jeden je ťažší ako druhý.
Našťastie pre nás spoločnosť GOLDEN Artist Colors zostavila užitočnú tabuľku, ktorá uvádza hustotu pigmentov použitých v každej z ich akrylových farieb. Niektoré pigmenty, ako napríklad Dioxazine Purple a Phthalo Green, sú relatívne ľahké v porovnaní s pigmentmi používanými na výrobu titánovej bielej alebo zinkovej bielej.
Prečo je teda dôležité poznať hustotu farby, keď používate techniku Fluid Art? Je to preto, že farby s väčšou hustotou klesnú na dno, zatiaľ čo farby, ktoré sú menej husté, budú plávať na vrchu. To je to, čo chcete, aby robili, keď vytvárate Fluid Art.
Pre viac informácií klikni sem.